جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64340
  تاریخ انتشار : 17 آذر 1393 8:54
  تعداد بازدید : 701

  رییس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد

  آغاز فاز اجرایی بانک ژنتیک از سال آینده

  رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بانک هویت ژنیتک ایران مراحل مقدماتی و آماده سازی تجهیزات و نرم افزارها را پشت سر گذاشته است و در صورت تأمین اعتبار از سال آینده وارد فاز عملیاتی می شود.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر احمد شجاعی در مراسم افتتاحیه دومین کارگاه منطقه ای آنتروپولوژی که صبح امروز با حضور کارشناسان سازمان، نمایندگان پنج کشور منطقه و کارشناسانی از کمیته بین المللی صلیب سرخ برگزار شد، گفت: یکی از وظایف پزشکی قانونی پرداختن به امور علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی است که به همین منظور نسبت به برپایی دوره ها و کارگاه های آموزشی و علمی در کشور اقدام می کند.

  وی با تاکید بر همکاری های سازمان پزشکی قانونی کشور با کمیته بین المللی صلیب سرخ و برپایی چندین دوره آموزشی مشترک در قالب تفاهم نامه ای علمی که سال 1390 به امضا رسیده است، به برگزاری دومین کارگاه آنتروپولوژی منطقه ای در ایران اشاره و اظهار کرد: سازمان پزشکی قانونی ایران از بهترین و قوی ترین سازمان ها و ایران نیز از امن ترین کشورها در منطقه است؛ بنابراین کمیته بین المللی صلیب سرخ بر آن شد تا دوره های آموزشی منطقه ای را در ایران برگزار کند.

  وی تصریح کرد: صلیب سرخ خواستار همکاری با پزشکی قانونی ایران در قالب فعالیت های آموزشی و پژوهشی بود و از آنجا که ما نیز این نیاز را احساس می کردیم برای بهره مندی از تجارب یکدیگر تفاهم نامه ای مشترک با این کمیته به امضاء رساندیم که به موجب آن پزشکی قانونی فضا و امکانات خود را برای توسعه همکاری ها به کار گرفته است.

  شجاعی درباره ضرورت برگزاری کارگاه آنتروپولوژی در کشور اظهار کرد: آنتروپولوژی به معنای تشخیص هویت از روی بقایای اسکلتی و بافت های استخوانی است که بسیار با این نمونه از بقایا مواجه هستیم، در این کارگاه های آموزشی جدیدترین یافته ها و روش های نوین بررسی بقایای اسکلتی مورد بررسی قرار می گیرد.

  وی یادآور شد: پزشکی قانونی علاوه بر انجام وظایف محوله و معمول در بحث تربیت و آموزش دستیاران این رشته نیز وظایفی را بر عهده دارد، به نحوی که دستیاران رشته پزشکی قانونی بیش از نیمی از دوران تحصیل خود را در سازمان می گذرانند.

  شجاعی همچنین در پاسخ به سئوالات خبرنگاران درباره توسعه تخصص های گوناگون در پزشکی قانونی گفت: بحث ژنتیک قانونی، سم شناسی، حشره شناسی، پاتولوژی، روان پزشکی قانونی و ... طی سال های اخیر در پزشکی قانونی توسعه قابل توجهی داشته، در برخی زمینه ها مانند آنتروپولوژی قانونی نیز از کارشناسان و متخصصان خبره ای برخوردار است که با برپایی دوره های آموزشی در این خصوص به توسعه هرچه بیشتر این علم در کشور و منطقه کمک می کند.

  وی مهم ترین مشکل سازمان پزشکی قانونی کشور را کمبود نیروی تخصصی عنوان کرد و ادامه داد: پزشکی قانونی ایران اکنون از نظر توانمندی علمی و امکانات و تجهیزات در سطح بسیار خوبی قرار دارد، اما متأسفانه با مشکل کمبود نیرو به ویژه نیروی تخصصی مواجه است.

  وی خاطرنشان کرد: از آنجا که حجم مراجعات سازمان بسیار بالا است با تعداد نیروهای فعلی در برخی موارد توان پرداختن به همه امور وجود ندارد. علاوه بر این مشکل نابرابری حقوق و مزایای پرداختی به پزشکان در دستگاه های مختلف موجب کاهش انگیزه ورود به این سازمان شده است.

  رییس سازمان پزشکی قانونی کشور یادآور شد: کار پزشکان قانونی بسیار دشوار است؛ بنابراین باید حقوق و مزایای آنان حداقل برابر با پزشکان شاغل در سازمان های دیگر باشد و برابری حقوقی در مورد آنان حفظ شود.

  شجاعی درباره اجرایی شدن فاز عملیاتی بانک ژنتیک قانونی نیز گفت: بانک هویت ژنیتک ایران مراحل مقدماتی و آماده سازی تجهیزات و نرم افزارها را پشت سر گذاشته است و در صورت تأمین اعتبار از سال آینده وارد فاز عملیاتی می شود.

  وی تصریح کرد: مرکزیت بانک ژنتیک در تهران است و نرم افزارهای آن در 10 مرکز منطقه ای راه اندازی شده؛ بنابراین از سال آینده با اولویت گروه مجرمان سابقه دار و دارندگان مشاغل در معرض خطر کار عملیاتی بانک را آغاز می کنیم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
31